Tipy pre novostavby

Hľadáte nový typ vykurovacieho systému? Vaše náklady na kúrenie môžete naozaj znížiť tak, že sa rozhodnete pre moderný a ekonomický vykurovací systém. Okrem toho prispejete veľkou mierou k ochrane životného prostredia.

Obnoviteľná energia je najlepšou voľbou, pokiaľ ide o zariadenie pre nové budovy. Avšak aj energeticky účinné vykurovacie systémy, založené na fosílnych palivách, dokážu znížiť náklady na vykurovanie a emisie CO₂ v priemere o 30%. Avšak nie každý vykurovací systém je vhodný pre každú domácnosť

Začnite plánovať včas

Pri plánovaní nového domova myslite na správny typ vykurovania čo najskôr. Stavebné plány sa potom budú robiť podľa vášho nového vykurovacieho systému.

Výkon vykurovacieho systému

Samozrejme, váš nový vykurovací systém vám musí poskytnúť dostatok tepla. To isté však platí i o dostatku teplej vody. Teplá voda by mala byť k dispozícii všade, kde ju potrebujete a vždy v požadovanom množstve.

Uistite sa, že váš nový vykurovací systém bude dostatočne flexibilný a bude ho možné neskoršie rozšíriť.

Vykurovanie nie je len o výkone, ale i o tom, koľko energie je potrebné do systému vložiť. Preto je rozumné investovať do účinnejšieho zariadenia, ktoré z dlhodobého hľadiska minimalizuje náklady na vykurovanie.

Vaše nároky na vykurovanie a prípravu teplej vody

Počet ľudí v novom dome a priestor, ktorý bude treba vykúriť, určuje množstvo tepla, ktoré bude potrebné a tým pádom aj výkon zariadenia. Je lepšie plánovať ho o niečo vyšší, ako sú vaše maximálne požiadavky. Takto zabezpečíte, že vždy bude dostatok teplej vody, ak sa ktorýkoľvek z členov rodiny rozhodne vychutnať si dlhý kúpeľ.

Pri výpočte vašich energetických potrieb “od oka” platí pravidlo. Jedna kilowatthodina (kW) je účtovacia jednotka energie, dodávanej spotrebiteľom prostredníctvom elektrických zariadení:

vykurovací výkon v kW ( počet m² x 50 W/m²: 1,000) + výkon na ohrev teplej vody v kW ( cca 30 % z vyššie uvedenej hodnoty) = menovitý tepelný výkon v kW

Podľa tohto vzorca je výsledkom pre energeticky úsporný rodinný dom s obytnou plochou 130 m², menovitý tepelný výkon 8,5 až 9 kW. Menovitý tepelný výkon je maximálne dosiahnuteľný výkon vykurovacieho zariadenia v nepretržitej prevádzke.

Odborníci na vykurovanie Vaillant dokážu presne špecifikovať požiadavky na zariadenie, vyplývajúce z individuálneho riešenia budovy, podlahovej plochy, zateplenia fasády a sanitárneho príslušenstva.

Komfortná dodávka teplej vody: centrálna alebo lokálna

Ako chcete zabezpečiť dodávku teplej

vody? Môžete si vybrať medzi zásobníkom v suteréne alebo prietokovým ohrievačom vody, umiestneným v blízkosti odberných miest. Zvlášť výhodné je centrálne zásobovanie teplou vodou prostredníctvom dostatočne veľkého zásobníka. Kombinovaný kotol s prietokovým ohrevom šetrí miesto a je vhodný pre menšie požiadavky na dodávku teplej vody. Úsporný elektrický ohrievač vody je zasa vhodný pre individuálne, ďaleko umiestnené odberné miesta.

Výber vhodného zdroja energie

V zásade je najlepšie odporučenie pokryť vaše požiadavky na teplo z obnoviteľných zdrojov energie, ako je energia slnka, zeme, vzduchu alebo z peliet. Takto budete pripravení na ubúdajúce zdroje fosílnych palív, rastúce ceny energií a zvyšujúce sa požiadavky na ochranu klímy.

Napriek tomu môže byť používanie osvedčených a vysoko účinných technológií, založených na fosílnych palivách, rozumným riešením. Všetko závisí od okolností a preferencií.

Existuje tiež možnosť inteligentne spájať a kombinovať rôzne technológie, napríklad prevádzku plynového kondenzačného kotla so solárnymi panelmi.

Zistite viac o zdrojoch energie

Zistite viac o obnoviteľných zdrojoch energie

Zistite viac o plynových kondenzačných kotloch

Kam s novým vykurovacím systémom

Či už chcete umiestniť vykurovacie zariadenie v suteréne, v obytnej časti alebo v podkroví, dokážeme nájsť riešenie pre akékoľvek miesto. Čím väčší obytný priestor, tým lepšie. My sme však vyvinuli naše moderné vykurovacie zariadenia tak, aby ponúkali skvelý výkon s minimálnym nárokom na priestor. Od vhodnosti a dostupnosti priestoru závisí aj výber vhodného zariadenia.

Suterén je tým pravým miestom pre tepelné čerpadlá. Ideálnym miestom je aj pre kogeneračné jednotky (CHP) - kombinované zdroje na výrobu tepla a elektriny, peletové kotly so zásobníkmi na pelety. To isté platí aj pre kondenzačné kotly a veľké zásobníky teplej vody pre bytové domy a obchodné spoločnosti. Samozrejme v suteréne môžete tiež nainštalovať priestorovo úsporné závesné vykurovacie zariadenie, napríklad ak chcete priestor naplno využiť ako hobby miestnosť alebo telocvičňu

Dostatočný priestor pre plynový závesný kondenzačný kotol vždy nájdete aj v obytnom priestore domu, aj keď sa v projekte ráta s každým metrom. Naše závesné vykurovacie zariadenia sú dostupné vo viacerých výkonových radách pre malé, stredné aj vysoké nároky.

Vhodné miesto pre plynový kondenzačný kotol so solárnou podporou je v podkroví. Toto platí najmä, ak ide o kompaktný kondenzačný kotol Vaillant. Malá vzdialenosť od solárnych panelov znižuje tepelné straty. Dymovod možno viesť priamo cez strechu bez potreby komína.

Preferované systémy rozvodu tepla

Vo všeobecnosti platí, že čím väčšia je vykurovacia plocha, tým nižšiu teplotu musí nový vykurovací systém produkovať a efektívnejšie funguje. Z energetického hľadiska je teda podlahové kúrenie ideálne pre vykurovanie v novostavbách. Šetrí miesto a dokáže poskytnúť požadované teplo aj pri nízkych teplotách. Podlahové kúrenie je vynikajúce pre moderné systémy ako napríklad tepelné čerpadlá alebo solárne tepelné systémy

Zvážte vetranie

Centrálna vetracia jednotka s rekuperáciou tepla je naozaj perfektná: filtruje prach, peľ, CO₂ a vlhkosť odvádza von. Zároveň prenáša teplo z odpadového vzduchu na čerstvý prichádzajúci vzduch. Centrálne vetranie zaisťuje zdravú vnútornú klímu, chráni domácnosť pred plesňami, ktoré môžu poškodiť štruktúru stavby. Naše inteligentné vetracie rekuperačné jednotky sa dajú kombinovať so všetkými vykurovacími systémami. Potreba tepla sa tým zníži najmenej o 20 %, čiže aj potreba energie na vykurovaciu jednotku.

Zistite viac o Vaillant recoVAIR

Financovanie

Investíciu do inštalácie nového vykurovacieho systému možno výrazne znížiť, ak dobre plánujete a necháte si poradiť. Nemusíte za všetko platiť naraz. Uistite sa, že sa nový vykurovací systém bude dať aj v budúcnosti inovovať – napríklad doplniť o solárny systém.

Je možné, že budete môcť požiadať o štátnu podporu pri kúpe nového solárneho systému alebo tepelného čerpadla, čo môže tiež znížiť vaše investičné náklady.

Vhodný vykurovací systém

Neexistuje žiadne štandardné riešenie pri hľadaní vhodného vykurovacieho systému. Nie je však ťažké nájsť systém, ktorý bude vyhovovať práve vašim požiadavkám. Poraďte sa s odborníkmi na vykurovanie značky Vaillant. Radi vám pomôžu pri plánovaní novej inštalácie kúrenia.

Nájdite montážnu firmu, servisnú firmu, projektanta, obchodného partnera