It's time for an update

You've been using your good friend IE for quite some time now. It has been a reliable companion for probably the last 20 years.

Unfortunately, due to technology constantly evolving, we would like to kindly ask you to update your browser to one of your liking from the ones listed below. This will ensure that you're going to have good time on our site. Actually, any site really.

Farewell, Internet Explorer.

Pútnický dom na Skalke s alternatívnymi zdrojmi energie

Veľký dom

Skalka nad Váhom Pútnický dom na Skalke využíva nevyčerpateľné alternatívne zdroje energie

Mnohé kostoly, fary či pútnické domy čelia v 21. storočí výzve poskytnúť veriacim čo najvyšší možný komfort – v nových i starobylých priestoroch. Najmä v oblastiach bez plynofikácie musia správcovia objektov zvážiť použitie sofistikovanejších a environmentálne prijateľnejších riešení. Ideálnou voľbou sa stávajú tepelné čerpadlá vzduch/voda.

Všeobecné informácie o budove a vykurovacom systéme

Zázemie pre nových pútnikov

Nový pútnický dom pozostáva zo suterénu a troch poschodí, s celkovou výmerou podlahovej plochy vyše 1000 m2. Jeho realizácia prebiehala od augusta 2018 do júla 2019. Vybudovali ho z tehly, obvodové múry zateplili polystyrénom, pod plechovou strešnou krytinou je striekaná penová izolácia. V suteréne objektu sa nachádzajú skladové priestory, technická miestnosť a verejné sociálne zariadenia (WC a sprchy) potrebné v prípade púte či iného podujatia. Väčšia spoločenská miestnosť na prednášky a duchovné obnovy, kuchyňa a kancelárie sú na prvom poschodí. Ďalšie dve poschodia zostali vybavené ako ubytovacie priestory, nielen pre kňaza a personál, ale najmä pre návštevníkov. Kapacita ubytovania je 50 miest.

Technologické riešenie

• tepelné čerpadlo Vaillant aroTHERM Split vzduch/voda (A+++, 12 kW)

• hydroblok (čerpadlová skupina VWL 127/5 IS split)

• akumulačná nádoba na TV a expanzné nádoby

• 6 vertikálnych solárnych kolektorov auroTHERM VFK 135 VD

• vrstvený akumulačný zásobník allSTOR exclusive VPS (B, 1800 l)

• solárny modul a modul na prípravu TV (aquaFLOW exclusive 30/35 l / min)

• ekvitermický regulátor multiMATIC 700

• elektrokotol Vaillant eloBLOCK (ako záložný zdroj, 28 kW)

Solárny systém Vaillant

Realizátor zapojil do systému aj kolektorové pole pozostávajúce zo šiestich vertikálnych beztlakových solárnych kolektorov typu drain-back (t. j. bez rizika prehriatia alebo zamrznutia). Tie umiestnil na strechu pútnického domu, v smere najväčšieho solárneho zisku. Kolektory sú súčasťou multifunkčného modulárneho zásobníkového systému s vrstveným akumulačným zásobníkom (allSTOR exclusive VPS) s objemom 800 l.

Maximálny solárny zisk a vysokú efektivitu zabezpečuje inteligentné riadenie zásobníka. Ten pôsobí ako tepelná centrála, ktorá ukladá energiu z rôznych zdrojov a pripravuje ju podľa potreby. K zdrojom tepla na ohrev zásobníka pritom patria nielen tepelné čerpadlo, ale aj solárny modul a modul na prípravu TV (aqua- FLOW exclusive).

Veľký dom

Najstaršie pútnické miesto

V pútnickom kostole na Malej Skalke zabezpečuje tepelný komfort už od roku 2017 monoblokové tepelné čerpadlo vzduch/voda značky Vaillant. Táto technológia sa osvedčila, správca objektov preto neváhal a rozhodol sa použiť podobné zariadenie aj vo vedľa situovanom novom pútnickom dome. Ten sa nachádza na mieste, kde stál takmer storočný dom, ktorý slúžil ako zázemie pre pútnický chrám a bol zbúraný na jeseň 2017. Novostavba vyrástla rekordne rýchlo, v tom čase totiž na Skalku prichádzalo až 17-tisíc návštevníkov ročne. Nový pútnický dom vytvára zázemie pre prichádzajúcich pútnikov, aby sa mohli občerstviť a ubytovať pri podujatiach a duchovných cvičeniach. Kapacita ubytovania je 50 miest.

Výrobok Vaillant

Výzva

Aké riešenie vykurovania, prípravy TV a chladenia zvoliť na mieste bez plynofikácie. Vykurovanie iba elektrinou či zemným plynom neprichádzalo do úvahy. Ako prijateľné možnosti sa javili dva dostupné, nevyčerpateľné alternatívne zdroje – energia pochádzajúca zo vzduchu a energia zo slnka. Voľba preto padla na najmodernejšiu technológiu, ktorá sa už osvedčila vo vedľajšom objekte – v pútnickom kostole na Malej Skalke. Aj tento objekt sa totiž nachádza na skale, realizácia zemného kolektora či vrtu bola preto nereálna. Ideálnym riešením v týchto podmienkach je monoblokové alebo splitové tepelné čerpadlo typu vzduch/voda v kombinácii so solárnym systémom na prípravu teplej vody.

Pivnica so spoločnosťou Vaillant

Využitie obnoviteľnej energie

Po prepočítaní tepelných strát novostavby realizátor ponúkol riešenie v podobe splitového tepelného čerpadla Vaillant aroTHERM Split vzduch/voda (A+++) s výkonom 12 kW, s funkciou aktívneho chladenia. Ide o zariadenie s oddeleným chladivovým okruhom, ktoré je jedným z najtichších tepelných čerpadiel typu vzduch-voda na trhu. Ešte počas výstavby domu sa zrealizovali podlahy, súčasťou ktorých boli rozvody podlahového vykurovania a zabezpečili sa prívody do technickej miestnosti.

V technickej miestnosti sa nachádzajú závesný hydraulický modul (čerpadlová skupina VWL 127/5 IS split), akumulačná nádoba na TV a expanzné nádoby. Ako médium prúdi v systéme vykurovacia voda s objemom 1 800 l. Samotné tepelné čerpadlo bolo inštalované na antivibračnom základe v exteriéri pri bočnom múre pastoračného domu. Otočené je na sever, smerom k blízkemu lesu. Ako záložný zdroj bol navrhnutý a nainštalovaný elektrokotol eloBLOCK s výkonom 28 kW.

Aj solárny systém

Do systému realizátor zapojil aj kolektorové pole pozostávajúce zo šiestich vertikálnych beztlakových solárnych kolektorov typu drain-back (t. j. bez rizika prehriatia alebo zamrznutia). Tie umiestnil na strechu pútnického domu, v smere najväčšieho solárneho zisku. Sú súčasťou multifunkčného modulárneho zásobníkového systému s vrstveným akumulačným zásobníkom (allSTOR exclusive VPS) s objemom 1800 l. Inteligentné riadenie zásobníka zabezpečuje maximálny solárny zisk a vysokú efektivitu.

Výrobky Vaillant

Moderné riešenie pre budúcnosť

V pútnickom dome v Skalke funguje toto systémové riešenie Vaillant od septembra 2019. Na jeho ovládanie slúži inteligentný ekvitermický regulátor multiMATIC 700. Vykurovanie je nastavené na základe zonácie, objekt je rozdelený na štyri vykurovacie okruhy. Na nové technológie sa tu prichádzajú pozrieť kňazi z iných farností na Slovensku, ktorí uvažujú o podobných trvalo-udržateľných riešeniach pre svoje fary či kostoly.

Máte záujem dozvedieť sa viac o vykurovacích technológiách Vaillant? Nájdite si montážnu alebo servisnú firmu vo svojom okolí.