It's time for an update

You've been using your good friend IE for quite some time now. It has been a reliable companion for probably the last 20 years.

Unfortunately, due to technology constantly evolving, we would like to kindly ask you to update your browser to one of your liking from the ones listed below. This will ensure that you're going to have good time on our site. Actually, any site really.

Farewell, Internet Explorer.

Ako odvzdušniť radiátor.

Radiátor s termostatom Vaillant

Čo budete potrebovať

 • Kľúč na radiátory : na otváranie odvzdušňovacích ventilov radiátorov (dá sa zakúpiť v železiarstve)
 • Vedro: na zachytávanie kvapkajúcej vody
 • Handrička: na prípadné utretie vody

Sprievodca krok za krokom Ako odvzdušniť radiátor

Hučia vaše radiátory, hrkajú alebo sa neohrievajú? Často je to spôsobené vzduchom vo vykurovacom potrubí. Ten bráni optimálnemu prúdeniu vykurovacej vody v radiátore. Nemusíte sa však obávať, radiátor môžete ľahko odvzdušniť sami za 5 minút. Ukážeme vám, ako na to v 5 jednoduchých krokoch.

Pripravte si vedro, handričku a odvzdušňovací kľúč.

Prípravy na odvzdušnenie chladiča

Pred odvzdušnením radiátora umiestnite vedro pod vypúšťací ventil a pripravte si handru na ochranu steny pred postriekaním. Priprate si odvzdušňovací kľúč od radiátora.

Vypnite kúrenie.

Vypnutie vykurovania

Zastavte cirkuláciu vody vypnutím vykurovacieho systému. Nechcete, aby horúca voda tiekla potrubím, keď budete otvárať ventil na radiátore.

Nechajte radiátor vychladnúť.

Odvzdušnenie chladiča

Pozor: Horúce! Po vypnutí vykurovania počkajte približne hodinu. Chránite sa tak pred popálením v prípade, že počas odvzdušňovania unikne z radiátora horúca voda alebo para.

Vložte odvzdušňovací kľúč do ventilu radiátora.

Vypnutie vykurovania

Ventil sa zvyčajne nachádza na hornej strane radiátora. Vyzerá ako malý okrúhly otvor s malým štvorcom vo vnútri. Priložte handričku k stene, aby ste ju ochránili pred striekajúcou vodou. Vedro umiestnite priamo pod ventil.

Opatrne otvorte ventil.

Vypnutie vykurovania

Pomaly otáčajte kľúčom proti smeru hodinových ručičiek. Stačí štvrť až pol otáčky. Hneď, ako z radiátora začne unikať vzduch, budete počuť syčavý zvuk. Dávajte pozor, aby ste ventil neotvorili príliš. Obmedzíte tým množstvo vody striekajúcej z radiátora.

Zatvorte ventil radiátora.

Vypnutie vykurovania

Nechajte časť vykurovacej vody vytiecť a potom otočte odvzdušňovacím kľúčom radiátora v smere hodinových ručičiek, aby ste ventil uzavreli. Nezatvárajte ventil príliš tesne, inak by ste ho mohli poškodiť.

Zapnite vykurovanie.

Odvzdušnenie chladiča

Po odvzdušnení všetkých radiátorov je čas vrátiť systém do prevádzky. Po hodine prevádzky skontrolujte, či sa všetky radiátory zohrievajú rovnomerne.

Otázky na zváženie Často kladené otázky.

 • Kedy mám odvzdušniť radiátory?

  Radiátor odporúčame odvzdušniť, ak počujete vo vykurovacom potrubí hrkotanie alebo iné neobvyklé zvuky alebo ak radiátor nehreje.

 • Prečo by som mal odvzdušniť svoje radiátory?

  V rozvodoch vykurovania a v radiátoroch sa neustále hromadí vzduch. Ten bráni cirkulácii vykurovacej vody. Pokiaľ bude vo vašom radiátore vzduch, bude sa zohrievať len pomaly, nerovnomerne alebo ostane úplne studený. Vykurovací výkon výrazne klesne, čo vedie k vyššej spotrebe energie. Okrem toho kyslík vo vzduchu spôsobuje koróziu radiátorov a môže mať za následok netesnosti a nečistoty vo vašich radiátoroch.

 • V akej polohe má byť termostatická hlavica radiátora počas odvzdušňovania?

  Ak máte na radiátore namontované termostatické hlavice, počas odvzdušňovania musia byť úplne otvorené. Samotný vykurovací systém však musí byť vypnutý.

 • Ako dlho trvá odvzdušňovanie radiátorov?

  Po vypnutí vykurovania by ste mali počkať jednu hodinu a nechať potrubia a radiátory vychladnúť. Samotný proces odvzdušnenia trvá približne päť minút pre každý radiátor.

 • Môže mať nesprávne odvzdušnenie za následok vážne poškodenie?

  Ak dodržíte vyššie uvedené kroky, odvzdušnenie radiátorov je úplne bezpečné.