It's time for an update

You've been using your good friend IE for quite some time now. It has been a reliable companion for probably the last 20 years.

Unfortunately, due to technology constantly evolving, we would like to kindly ask you to update your browser to one of your liking from the ones listed below. This will ensure that you're going to have good time on our site. Actually, any site really.

Farewell, Internet Explorer.

Plynové kúrenie v skratke.

Všetko, čo potrebujete vedieť o modernizácii vykurovacieho systému.
Plynové kotly

Plynové kotly sú spoľahlivou technológiou dneška aj budúcnosti.

Moderná plynová kondenzačná technológia je výhodná v mnohých ohľadoch. Hodí sa takmer do každej domácnosti, ponúka vysokú úroveň komfortu pri vykurovaní a príprave teplej vody a nevyžaduje veľké náklady ani nároky na inštaláciu. Okrem toho pri výmene starých kotlov sa dosahuje zníženie spotreby energie na vykurovanie až o 30 %. Na tejto stránke nájdete všetky dôležité informácie o rôznych možnostiach, funkciách, výhodách a nákladoch.

plynový kotol

Jedna modernizácia pre viacnásobný úžitok.

Od rozumných obstarávacích cien a efektívnej prevádzky až po menší vplyv na životné prostredie a menšie nároky na priestor vo vašej domácnosti. Plynová kondenzačná technológia vášho vykurovania má celý rad výhod:

 • Vysoko efektívna prevádzka.

  Kúrenie pomocou plynu je nekomplikované a spoľahlivé. Vďaka dobre rozvinutej plynovej sieti v SR aj dostupné a flexibilné nakoľko plynové kondenzačné kotly je možné použiť s podlahovým kúrením aj s radiátormi.
 • Znížené hodnoty emisií.

  Používanie plynu ako paliva vytvára v porovnaní s inými vykurovacími systémami založenými na spaľovaní fosílnych palív najmenej emisií škodlivých pre životné prostredie.
 • Flexibilné možnosti rozšírenia

  Investícia do nových plynových vykurovacích systémov je investíciou do budúcnosti. Nedostávate krátkodobé riešenie, ale flexibilné zariadenia pre budúcnosť a je možné ich jednoducho skombinovať napr. do hybridných systémov s obnoviteľnými zdrojmi.
 • Úspory nákladov

  V porovnaní s inými vykurovacími technológiami sú ceny plynových kotlov prekvapivo nízke a moderná kondenzačná technológia optimalizuje využitie energie a tým šetrí prevádzkové náklady. Z tohto dôvodu sú ideálnou voľbou, keď ide o vykurovanie s ohľadom na náklady.

Radi vám pomôžeme nájsť vhodný plynový kotol.

Princíp fungovania Ako funguje kúrenie plynom.

Princíp činnosti kondenzačného plynového kotla je pomerne jednoduchý, ale účinný: optimálne využíva nielen dodávanú energiu, ale aj zvyškové teplo zo spalín.

Spaľovaním plynu sa vytvára teplo, ktoré sa používa na ohrev vykurovacej vody v kotli. Táto voda je rozvádzaná potrubným systémom do radiátorov alebo podlahy a tie uvoľňujú teplo priamo do miestnosti. Kondenzačný kotol zároveň dokáže využiť ďalšie teplo zo spalín vznikajúcich pri spaľovaní plynu, čím sa vyťaží aj zvyškové teplo, ktoré sa prenesie do vykurovacej vody.

Plynová kondenzačná technológia vďaka maximálnemu využitiu energie znižuje náklady na vykurovanie aj emisie.

Rôzne typy plynových kotlov Palivá pre plynové vykurovanie: rôzne typy.

Všetky naše plynové zariadenia sú adaptívne na plyn a dokážu pracovať s nasledujúcimi typmi plynu:

Vykurovanie zemným plynom
Váš kotol je napájaný priamo cez prípojku plynovej siete a poskytuje tak efektívne teplo.

Vykurovanie skvapalneným plynom
Ak je váš dom mimo verejnej plynovej siete, skvapalnený plyn je rozumnou alternatívou. Jeho používanie si vyžaduje plynovú nádrž, ktorá sa inštaluje v pivnici alebo na záhrade - pod úrovňou terénu.

Vykurovanie vodíkom
Napriek technologickému vývoju vykurovacích zariadení v posledných desaťročiach a rastúcemu využívaniu obnoviteľných zdrojov energie, významnú časť globálnych emisií CO2 stále spôsobuje vykurovanie. Jedným z kľúčov k tomu, aby boli existujúce systémy šetrné k životnému prostrediu, je vodík. Preto sú už niektoré naše výrobky navrhnuté tak, aby mohli pracovať s prímesou vodíka v zemnom plyne až do 20 %.

vodíkový kotol

Vodík - plyn šetrný ku klíme ako alternatíva k fosílnym palivám.

Vodík je jedným z najlepších zdrojov energie budúcnosti a potenciálne umožní prechod na uhlíkovo neutrálne zásobovanie energiou.

Pri spaľovaní zeleného vodíka vyrobeného z obnoviteľných zdrojov energie nevznikajú žiadne emisie CO². Jedinými vedľajšími produktami spaľovania sú kyslík a voda. Môžeme ho pokojne nazvať uhlíkovo neutrálnym.

Vodík ako zdroj energie je možné už dnes používať v kotloch, ktoré môžu spaľovať až 20 % prímesi vodíka.

Získajte viac informácií o vodíku

Hlavné rozdiely v moderných plynových systémoch ústredného vykurovania súvisia s ich veľkosťou a výkonom. Rôzne modely poskytujú riešenia pre obmedzený priestor, ako aj pre zvýšené nároky na výkon.

Už názov napovedá, že ide o kotly, ktoré sa priestorovo úsporne montujú na stenu. Závesné kotly sú pomerne lacným a spoľahlivým riešením pre vykurovanie a pohodie prípravy teplej vody buď s integrovaným zásobníkom vody alebo v zostave s externým zásobníkom.

Sú vhodné najmä pre drobné nehnuteľnosti a novostavby a vďaka svojmu modernému vzhľadu sa dajú integrovať aj do obytných častí domu, treba však počítať s pripojením na komín pre odvod spalín a odtok pre odvod kondenzátu.

Na rozdiel od závesných kotlov si inštalácia stacionárnych plynových kotlov vyžaduje väčšiu plochu. Ich hlavnou výhodou je vysoký výkon, z ktorého profitujú najmä viacgeneračné domy a väčšie komerčné objekty. Rovnako ako bežné kotly, aj stacionárne kotly musia byť napojené na komín, aby bolo možné odvádzať spaliny.

Plynové ústredné kúrenie

Výmena vášho súčasného kotla.

Opakujúce sa poruchy, hluk, prerušenie dodávky teplej vody alebo potreba znížiť náklady na vykurovanie prostredníctvom vyššej účinnosti. Dôvody na výmenu vášho starého kotla môžu byť rôzne. Vždy však ide o pomerne malú investíciu a rýchle riešenie, ktoré z dlhodobého hľadiska poskytuje vyšší komfort a výrazný potenciál úspor. Naše kotly využívajú najnovšiu plynovú kondenzačnú technológiu, ktorá zvyšuje nielen komfort, ale aj účinnosť - pri výmene vášho starého kotla sa náklady na vykurovanie môžu znížiť až o 30 %.

Je čas vymeniť staré vykurovanie? Ak áno, na tejto stránke o výmene starého kotla nájdete všetky potrebné informácie.

Gas_and_Heatpump

Ako môže hybridný systém zvýšiť úroveň vášho vykurovania.

S plynovým kotlom sa dajú kombinovať rôzne technológie. Veľmi častou možnosťou je kombinácia plynový kotol s tepelným čerpadlom.

Tepelné čerpadlá poskytujú teplo oveľa ekologickejším spôsobom - ale s obmedzeniami, pokiaľ ide o dosiahnuteľnú výstupnú teplotu. Preto ich výkon nemusí byť dostatočný vo všetkých prípadoch, napríklad v nedostatočne zateplených domoch. Napriek tomu sú ideálnou voľbou v kombinácii s plynovým ústredným kúrením: Tepelné čerpadlo slúži ako hlavný zdroj tepla vždy, keď vonkajšie teploty umožňujú jeho efektívne využitie, zatiaľ čo váš plynový vykurovací systém poskytuje dostatok tepla a teplej vody vo všetkých ostatných situáciách.

Náklady na výmenu plynového kotla Modernizácia vykurovania: náklady a úspory.

Či už chcete vymeniť svoj starý kotol, alebo hľadáte vykurovanie do novostavby: s plynovým kondenzačným kotlom si vyberáte technológiu, ktorá je rokmi overená, neustále zdokonaľovaná a vysoko-spoľahlivá. Značnou výhodou sú nízke obstarávacie náklady.

Zakúpenie nového vykurovacieho systému je samozrejme vždy investíciou, ale vďaka vyššej účinnosti moderných plynových kondenzačných kotlov dlhodobo ušetríte na prevádzkových nákladoch.

Celkové náklady na vykurovanie závisia od jednotlivých vstupných investícií, nákladov na inštaláciu (ktoré sa môžu u každého dodávateľa líšiť) a pravidelných prevádzkových nákladov.

- Cena nového kotla a systému odvodu spalín

- Náklady na príslušenstvo a prípadné rozšírenia

- Náklady na inštaláciu

Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú prevádzkové náklady vykurovania, patrí spotreba a cena plynu, veľkosť obytného priestoru, zeteplenie domu, distribúcia tepla a osobné preferencie a vnímanie tepla a pohodlia.

Modernizácia vykurovacieho systému prináša niekoľko možností úspor:

- Zníženie spotreby paliva a nákladov na energiu

- Úspora času a priestoru v porovnaní s vykurovaním na tuhé palivo

- Zníženie námahy a nákladov na čistenie komína

Pre ďalšie možnosti úspor odporúčame zvážiť aj investície do zníženia tepelných strát domu a efektivity vykurovania ako napr. zateplenie stien, strechy, okien, zníženie stropov, použitie vetracích systémov s rekuperáciou tepla, inteligentných regulátorov a pod.

 1. Ako postupovať pri hľadaní nového plynového kotla
 1. 1

  Nájdite si vhodný plynový kotol

  Najskôr si zanalyzujte svoj dom a svoje požiadavky. Odporúčame zavolať si technika, ktorý vám ochotne poradí a spolu nájdete vyhovujúci plynový kotol pre váš dom.

 2. 2

  Dajte si spraviť cenovú ponuku

  Do ceny vykurovania vstupujú viaceré náklady, kontaktujte preto svojho miestneho technika - partnera značky Vaillant - ktorý vám poskytne cenovú kalkuláciu vrátane konkrétnych komponentov a nákladov na inštaláciu.

 3. 3

  Inštalácia systému

  Váš miestny montážny technik Vaillant vám nainštaluje nový plynový kotol, ale na jeho spustenie do prevádzky potrebujete servisného technika. Od spustenia do prevádzky vám začína plynúť záruka. Servisný technik vám môže ponúknuť predĺženú 5-ročnú záruku.

 • 1. Ako môžem ušetriť náklady na vykurovanie s plynovým ústredným kúrením?

  Najjednoduchším spôsobom, ako ušetriť náklady na vykurovanie, je znížiť teplotu v miestnosti o 1-2 °C:

  Zníženie teploty v miestnosti o jeden stupeň môže ušetriť až 6 % nákladov na vykurovanie. Vďaka vyššej účinnosti moderných plynových systémov ústredného vykurovania môžete dokonca dosiahnuť podobné úspory bez toho, aby ste znížili komfort bývania.

 • 2. Koľko stojí výmena starého plynového vykurovacieho systému?

  Celkové náklady na výmenu starého plynového vykurovania závisia od viacerých faktorov - od ceny kotla, systému odvodu spalín, príslušenstva až po náklady na inštaláciu. Naši montážni a servisní partneri vám radi poskytnú odhad nákladov.

 • 3. Kde je najlepšie nainštalovať môj nový kotol?

  Ideálny výber a umiestnenie nového kotla závisí od vašej konkrétnej situácie: Pri výbere kotla, ktorý sa najlepšie hodí do vášho domu, je rozhodujúci priestor a existujúce pripojenia vykurovacieho systému. Stacionárne kotly vyžadujú viac priestoru na inštaláciu, zatiaľ čo závesné kotly možno priestorovo úsporne inštalovať niekde do rohu technickej miestnosti.

 • 4. Ako je zabezpečená stála účinnosť a bezpečnosť prevádzky môjho vykurovacieho systému?

  V záujme maximálnej účinnosti a bezpečnosti by vaše nové vykurovacie zariadenia mali podliehať každoročnej údržbe.

  Pravidelný servis vášho vykurovacieho systému pomáha výrazne predĺžiť jeho životnosť.

 • 5. Sú plynové kotly vhodné pre radiátory alebo podlahové vykurovanie?

  Naše plynové kotly sú vo všeobecnosti vhodné pre radiátory aj podlahové vykurovanie. Ich nastavenie závisí od typu vykurovania: Plynová kondenzačná technológia sa ideálne spája s podlahovým vykurovaním, lebo vtedy ponúka zvýšenú účinnosť, v porovnaní so staršími radiátormi. Podobnú účinnosť je možné dosiahnuť aj novými nízkoteplotnými radiátormi.

 • 6. Ako môžem identifikovať svoj súčasný vykurovací systém Vaillant?

  Typový štítok s názvom výrobku by ste mali nájsť buď na spodnej strane kotla, alebo za výklopným krytom ovládacieho panela. Ak údaje o výrobku nie sú na kotli uvedené, vyhľadajte ich v návode na obsluhu alebo sa spýtajte svojho servisného technika.

Stiahnite si naše prospekty, v ktorých nájdete podrobnejšie informácie o plynových kotloch Vaillant.