Nastavenie ideálnej izbovej teploty je jednoduché, pretože najdôležitejšie sú vaše osobné preferencie. Ak to však chcete urobiť správne, je potrebné zvážiť viac aspektov - od ochrany vášho zdravia, pohody a aktivity cez spotrebu energie a výdavky až po ochranu vášho nábytku a samotnej štruktúry budovy! Na tejto stránke nájdete kompaktný prehľad kľúčových faktorov regulácie teploty v miestnosti.
Ideálna teplota v miestnosti pre celkovú príjemnú klímu v interiéri.
Bežná priemerná teplota v domácnostiach sa pohybuje medzi 18 a 22 °C v závislosti od príslušných miestností. Spravidla sa meria 75 cm nad zemou a naša obvyklá pocitová teplota je na úrovni 20 °C. Ideálna teplota v miestnosti však zabezpečuje oveľa viac.
-
Vhodné temperovanie vašich izieb je nielen príjemné - podporuje vašu fyzickú a duševnú pohodu, posilňuje vašu výkonnosť na oboch úrovniach a podporuje hlboký, pokojný spánok. Správna teplota v miestnosti navyše minimalizuje riziko vzniku plesní.
-
Rovnováha medzi komfortom a nákladmi.
Vplyv zmeny teploty vo vašej domácnosti len o jeden stupeň je pozoruhodný: Zníženie teploty z 21 na 20 °C môže znížiť náklady na energie až o 6 %. Vďaka moderným vykurovacím systémom s inteligentnými riadiacimi riešeniami sa takéto úspory dajú dosiahnuť aj pri zachovaní vášho pohodlia! -
Dosiahnutie optimálnej vlhkosti.
Relatívna vlhkosť vzduchu sa považuje za ideálnu v rozmedzí 40 až 60 % pri teplote miestnosti 20 °C. Prekročenie alebo pokles pod toto percento môže mať z dlhodobého hľadiska negatívny dopad nielen na váš dom a nábytok ale predovšetkým na vaše zdravie. -
Účinky nevhodnej vlhkosti.
Relatívna vlhkosť nad 60 % podporuje tvorbu plesní, ktoré môžu byť škodlivé pre vaše zdravie, ako aj nábytok, steny, či dokonca konštrukciu budovy. Relatívna vlhkosť pod 40 % môže viesť k dehydratácii a podráždeniu očí a slizníc, čo uľahčuje usídľovanie vírusov a baktérií.
Ideálne teploty pre jednotlivé miestnosti Odporúčanie odborníkov pre vaše pohodlie.
Keď sa zamyslíte nad ideálnou teplotou v miestnosti, ako prvá vám samozrejme napadne obývacia izba. V prípade ostatných miestností však môžu mať veľký zmysel odchýlky teplôt - a moderné vykurovacie systémy poskytujú dokonalú kontrolu a riadenie rôznych teplotných požiadaviek pre každú miestnosť zvlášť.
Kúpeľňa je rozhodne miestnosť, kde záleží na vašich osobných zvykoch. Ak sa zvyčajne radi sprchujete a kúpete v horúcom kúpeli, pravdepodobne uprednostníte vyššiu teplotu v kúpeľni, pretože bežných 20 °C vám môže pripadať chladnejších, než v skutočnosti je.
Naopak, ak je vaším živlom skôr ľadová voda alebo ak aspoň končíte sprchovanie studeným opláchnutím, teplota 18 až 19 °C vám bude pripadať dostatočná.
Ak vylúčime extrémne poveternostné podmienky, 18 °C je zvyčajne dostatočná teplota na toaletách, pretože tam aj tak netrávite príliš veľa času. Rovnaká teplota sa odporúča aj v kuchyni, pretože pri umývaní riadu, ukladaní potravín alebo varení sa pohybujete. Na druhú stranu varenie zvyšuje izbovú teplotu prostredníctvom sálajúceho tepla z rúry, varných dosiek a pary z hrncov a panvíc.
Cez deň je pre deti ideálna teplota 18-20 °C, ale keďže teplo z radiátorov stúpa hore, uistite sa, že odporúčanú teplotu dosiahnete aj na úrovni podlahy, kde sa dieťa pohybuje a hrá. V noci sú teploty 16° až 19°C optimálne pre pokojný a spokojný spánok vášho dieťaťa. Predpokladom vo dne aj v noci je samozrejme to, aby ste svoje dieťa vždy obliekali primerane.
Vykurovanie podľa ročných období Efektívne vykurovanie v rôznych ročných obdobiach.
Priemerná komfortná teplota v našich miestnostiach sa zvyčajne pohybuje okolo 20 °C počas celého roka. Najlepší spôsob, ako ju dosiahnuť, však veľmi závisí od príslušného ročného obdobia a vyžaduje si úplne iné opatrenia.
V zime udržujte ideálne teploty v miestnosti.
V zimnom období je prirodzene zvýšená potreba tepla pre pocit pohodlia. A mrazivý chlad môže poškodiť aj konštrukciu domu. Vykurovanie celého obytného priestoru vrátane skladovacích a hobby priestorov aspoň na úrovni protimrazovej ochrany zohráva v tomto smere dôležitú úlohu, pretože:
- Zabraňuje zamrznutiu vykurovacích potrubí
- Zabraňuje tvorbe plesní z neodparujúcej sa vlhkosti v nevykurovaných miestnostiach
- Zabraňuje ochladzovaniu stien, a tým udržiava potrebu energie v priľahlých miestnostiach
V letných mesiacoch sa schlaďte.
Na druhej strane, v letnom období býva teplota v miestnosti približne 20 °C skôr prekročená ako znížená. Klimatizácia účinne pomáha udržiavať v miestnostiach príjemnú teplotu, ale jej obstaranie a prevádzka spôsobuje dodatočné náklady, ktorým sa dá ľahko vyhnúť:
- Ak nie ste doma, zatemnite miestnosti počas dňa
- Ak je vonkajšia teplota vyššia ako vnútorná, nechajte okná zatvorené
- Krížové vetranie funguje najlepšie: buď otvorte 2 okná, alebo 1 okno a vonkajšie dvere
Nočný režim: zníženie teploty Mali by ste v noci znížiť teplotu v miestnosti?
Na otázku, či zníženie teploty v miestnosti v noci skutočne znižuje alebo zvyšuje spotrebu energie, neexistuje všeobecná odpoveď. Na jednej strane vypnutie vykurovania znižuje spotrebu energie v noci. Na druhej strane je však potrebné viac energie na to, aby sa ráno v miestnostiach opäť dosiahla príjemná teplota. To, či úspora energie v noci preváži nad touto zvýšenou potrebou, závisí od viacerých faktorov napríklad od zateplenia domu. Čím je dom lepšie zateplený, tým menší pokles teploty cez noc nastane.
V prípade podlahového vykurovania môže nočné zníženie teploty dokonca zvýšiť výdavky na energiu, pretože vykurovanie veľkej podlahovej plochy je časovo a energeticky náročné.
Ideálna izbová teplota.
Správna starostlivosť o vnútornú klímu prináša mnoho výhod. Zvyšuje sa váš pocit pohody a znižujú sa náklady na vykurovanie, ako aj riziká pre vaše zdravie a majetok. V konečnom dôsledku ide o to, aby ste našli spôsob, ako dosiahnuť svoje osobné teplotné preferencie a zároveň vykurovať ekologicky a ekonomicky.
Odporúčané produkty Vykurovanie vždy pod kontrolou.
Či sa zmenia vaše požiadavky alebo vonkajšia teplota, so systémovými regulátormi Vaillant, máte vykurovací systém vždy pod kontrolou v pravom zmysle slova. Vďaka aplikácii vo vašom telefóne, môže byť váš systém pod kontrolou, nech ste kdekoľvek. Napríklad môžete znížiť teplotu, kým ste v práci, alebo pripraviť teplotu v dome pred návratom z dovolenky. Stačí k regulátoru doplniť internetový komunikačný modul a stiahnuť si bezplatnú aplikáciu.