It's time for an update

You've been using your good friend IE for quite some time now. It has been a reliable companion for probably the last 20 years.

Unfortunately, due to technology constantly evolving, we would like to kindly ask you to update your browser to one of your liking from the ones listed below. This will ensure that you're going to have good time on our site. Actually, any site really.

Farewell, Internet Explorer.

Systém podlahového vykurovania

deti sa hrajú na podlahe

Ako funguje moderné podlahové vykurovanie?

Podlahové vykurovanie je veľmi starým spôsobom vykurovania budov. V rímskych časoch bol tento systém známy ako hypokaustum. Po páde Rímskej ríše sa na túto šikovnú techniku zabudlo. Ďalší prelom v oblasti podlahového vykurovania sa dosiahol až v 70. rokoch 20. storočia. Dnes je podlahové vykurovanie osvedčeným a spoľahlivým systémom.

Podlahové vykurovanie patrí medzi tzv. plošné vykurovacie systémy: Na rozdiel od radiátorov, podlahové vykurovanie pracuje s celou plochou podlahy. Vďaka veľkej vykurovacej ploche môže byť teplota prúdiacej vykurovacej vody nižšia ako pri bežných radiátoroch, čo ho robí ideálnym pre zdroje energie, ako sú tepelné čerpadlá. Teplovodné potrubia položené pod vykurovacím poterom rovnomerne ohrievajú poter. Ten následne odovzdáva teplo do miestnosti prostredníctvom podlahovej krytiny.

Aké sú výhody podlahového vykurovania?

 • Jemné a dobre dávkované teplo

  Podlahové vykurovanie je plošný vykurovací systém, a preto rovnomerne vyhrieva každú miestnosť. Vaše podlahové vykurovanie sa môže dokonca používať v lete na chladenie, ak je pripojené k tepelnému čerpadlu.
 • Úspora energie

  Podlahové vykurovanie vyžaduje oveľa menej energie ako radiátory, pretože vďaka nízkej výstupnej teplote umožňuje vykurovaciemu systému pracovať v energeticky najefektívnejších podmienkach.
 • Úspora miesta

  Podlahové vykurovanie využíva celú plochu miestnosti a bez radiátorov ste flexibilnejší aj z hľadiska dizajnu miestnosti.
 • Testované a spoľahlivé

  Vykurovací systém, ktorý je zavedený už viac ako 50 rokov, neustále sa zdokonaľuje a môžete sa na ňho vždy spoľahnúť.
 • Vzhľad

  V miestnosti už nie sú žiadne viditeľné radiátory, miestnosť môže byť esteticky riešená celistvejšie, pretože steny a okná sú voľné.
 • Vnútorná klíma

  Podporuje sa dobrá klíma v miestnosti, znižuje sa vírenie prachu, čo je zdravšie najmä pre alergikov a astmatikov. Suchý teplý vzduch na podlahe je tiež nepriateľom roztočov a plesní.
extinsa

Čo je potrebné zvážiť ?

 • Dlhý čas zahrievania:
  Systémy podlahového vykurovania musia vyhrievať veľké plochy, a preto sa zahrievajú pomaly. Preto po vypnutí systému a výraznom poklese teploty v miestnostie môže trvať niekoľko hodín, kým teplota v miestnosti dosiahne požadovanú úroveň
 • Opravy:
  Opravy sú potrebné len zriedkavo, ale ak sú potrebné, môžu byť dosť náročné.
 • Investičné náklady: Zatiaľ čo systém podlahového vykurovania v novostavbách nie je drahší ako vykurovací systém s radiátormi, prerábka na podlahové vykurovanie v starých a zabehnutých domoch sa môže predražiť.Rôzne typy podlahového vykurovania.

Teplovodné podlahové vykurovanie

Princíp fungovania teplovodného podlahového vykurovania je jednoduchý: pod podlahovou krytinou sú položené rúrky, v ktorých cirkuluje voda. Voda prostredníctvom potrubia a podlahy sála teplo do miestnosti, čím zabezpečuje príjemnú teplotu. Samozrejme, pri pripojení tepelného čerpadla je možné pomocou podlahového vykurovania miestnosť ochladzovať. Chladiaci výkon podlahového vykurovania je však obmedzený, aby sa predišlo kondenzovaniu vlhkosti.

 • Individuálna izbová teplota podľa potreby
 • Nízke prevádzkové náklady
 • Možnosť vykurovania aj chladenia (za určitých pomienok)
 • Takmer žiadna údržba (prvý servis je potrebný po 10 rokoch)

Elektrické podlahové vykurovanie
Elektrické podlahové vykurovanie využíva vykurovacie rohože alebo vykurovacie fólie, ktoré sa položia pod podlahu a ohrievajú sa elektrickým prúdom. Elektrickým podlahovým vykurovaním nie je možné miestnosť ochladzovať. Hodí sa najmä na rekonštrukciu jednotlivých miestností, napríklad kúpeľní. Vykurovanie by nemalo bežať nepretržite, ale malo by byť časovo obmedzené, napríklad počas rannej sprchy. Náklady na elektrickú energiu pri prevádzke môžu byť pomerne vysoké.

 • individuálna izová teplota podľa potreby
 • lacná a rýchla inštalácia
 • prakticky bezúdržbový systém
 • krátky čas ohrevu

Rôzne spôsoby inštalácie systémov podlahového vykurovania.

Dlho existovali len dve možnosti teplovodného podlahového vykurovania: Mokrá alebo suchá inštalácia. Mokrý spôsob inštalácie zahŕňa zapustenie potrubia vedúceho vodu do mokrého, čerstvo položeného poteru. Pri suchej inštalácii sa potrubia položia na poter a prekryjú sa ochrannou vrstvou alebo doskami, na ktoré sa potom položí podlahová krytina.

Pred niekoľkými rokmi však bola zavedená tretia metóda pre staršie budovy. Pomocou špeciálneho stroja sa do suchého poteru vyfrézujú drážky, do ktorých sa potom uložia vodovodné potrubia. Nie každý poter je na to vhodný. Preto sa musia vopred preveriť individuálne podmienky. Odporúčame poradiť sa s montážnou firmou.

Elektrické podlahové vykurovacie systémy sa môžu inštalovať ako rohože alebo fólie na mokrý poter. Ak je poter už suchý, elektrické podlahové vykurovanie sa môže pripevniť pomocou lepidla.

mokrý systém podlahového vykurovania

Inštalácia do mokrého systému
Táto metóda je vhodná pre novostavby alebo ak chcete alebo potrebujete vykonať kompletnú rekonštrukciu podlahy v staršom dome. Najprv sa na holú podlahu nanesie izolačná vrstva, na ktorú sa pripevnia teplovodné vykurovacie rúrky. Potom sa vyleje poter. Po vyschnutí poteru sa môže položiť požadovaná podlahová krytina, napríklad laminát, koberec, parkety atď.

podlahové vykurovanie

Inštalácia v suchom systéme
Pri modernizácii systémov podlahového vykurovania v starších domoch sa často využíva inštalácia v suchom systéme. V tomto prípade sa teplovodné potrubia kladú na izolačnú vrstvu. Na zabezpečenie lepšej distribúcie tepla sa môžu nainštalovať dodatočné teplovodivé dosky. Potrubia sú prekryté vrstvou dosiek, ktoré môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, napr. zo sadry, dreva alebo prírodného kameňa. Nakoniec sa nainštaluje požadovaná podlahová krytina.

extinsa

Pokládka pomocou frézovania
Táto relatívne nová metóda sa najčastejšie používa pri rekonštrukcii starších budov, keď sa podlaha nemôže zvyšovať pridávaním nových vrstiev. Prvým krokom je odstránenie všetkých zvyškov z povrchu poteru (napr. lepidla na koberce). Potom nasleduje frézovanie drážok v potere pomocou špeciálnej frézy, ktorá prach z vŕtania okamžite odsaje pomocou výkonného vysávača. Do týchto drážok sa potom umiestnia teplovodné potrubia. Potom sa môže položiť podlahová krytina.

Vzory používané na pokládku podlahového vykurovania

Pri kladení teplovodných potrubí sa osvedčili dva vzory: Vzor meandrujúceho potrubia, známy aj ako hadí vzor, a vzor slučky (slimáčí vzor).

extinsa

Hadí vzor
Pri tejto technike ukladania sa potrubie ukladá do paralelných radov. Táto technika je vo všeobecnosti menej komplikovaná, ale jej nevýhodou je, že rozloženie tepla je menej rovnomerné. Okrem toho je tento typ inštalácie skôr nevhodný pre malé alebo nešikovne tvarované miestnosti.

vzor slučky podlahového vykurovania

Vzor slučky
V tomto prípade je rúrka položená v špirálovom vzore, ktorý začína od vonkajšieho okraja a postupuje dovnútra. Po dosiahnutí stredu sa vratné potrubie podobne vráti v špirále. Keďže vstupný a výstupný tok sú v tomto prípade blízko seba, celkové rozloženie tepla je rovnomernejšie.

Hoci teoreticky sú v novostavbe možné všetky možnosti, najlepšou voľbou je samozrejme teplovodné podlahové vykurovanie v mokrom systéme. Vykurovacie potrubia je možné položiť už počas výstavby. Nie sú potrebné žiadne následné práce, ktoré by stáli čas a peniaze. Pri výbere podlahovej krytiny si môžete vybrať čokoľvek: parkety, laminát, dlažba, koberec - všetko je možné. Nevhodný výber krytiny však môže ovplyvniť výkon vykurovania.

Za určitých okolností môže byť elektrické podlahové vykurovanie užitočné aj v novostavbách, ak napríklad hľadáte spôsob, ako v zime rýchlo vyhriať iba kúpeľňu. Náklady na elektrickú energiu sú zanedbateľné v miestnosti, ktorá sa vyhrieva len ráno počas jedného ročného obdobia.

Inštalácia teplovodného podlahového vykurovania v mokrom systéme sa neodporúča v zabehnutých starších domoch, pretože by bola príliš nákladná a časovo náročná. Ak však vykonávate kompletnú rekonštrukciu domu a nielen vykurovania, vtedy je tento systém vhodný aj pre vás.

V prípade starších domov je najrozumnejším riešením inštalácia vodného podlahového vykurovania v suchom systéme. Treba však poznamenať, že v dôsledku inštalácie systému podlahového vykurovania sa zvýši výška podlahy a možno bude potrebné primerane skrátiť dvere.

Pokiaľ ide o staršie domy požiadavky na vykurovanie sú často vysoké. V nedostatočne zateplenom dome môže elektrické podlahové vykurovanie ako primárny zdroj tepla spôsobiť neúmerne vysoké náklady na elektrickú energiu. Pri elektrickom aj teplovodnom podlahovom vykurovaní máte možnosť vybrať si ľubovoľnú podlahovú krytinu. Z bezpečnostných dôvodov sa však vždy riaďte informáciami od výrobcu.

Náklady na podlahové vykurovanie Koľko stojí inštalácia podlahového vykurovania?

Na celkové náklady má vplyv viacero faktorov:

 • typ vykurovacieho zariadenia,
 • typ zdroja energie,
 • nová alebo stará budova,
 • veľkosť vykurovanej plochy atď.

Približné cenové rozpätie inštalácie rôznych systémov teplovodného podlahového vykurovania je 50 - 100 € za meter štvorcový.

Elektrický systém podlahového vykurovania je o niečo lacnejší na kúpu a inštaláciu. Prevádzkové náklady na elektrické podlahové vykurovanie sú oveľa vyššie a hodia sa len do menších miestností, kde sa podlahové vykurovanie môže inštalovať aj dodatočne. Toto vykurovanie je vhodné len na dočasné použitie, napríklad na ranné sprchovanie.

Kombinácie podlahového vykurovania

Podlahové vykurovanie si vyžaduje nižšiu výstupnú teplotu vykurovania, čo umožňuje efektívnejšiu prácu vykurovacieho zariadenia a úsporu nákladov na energiu. Systém teplovodného podlahového vykurovania je možné veľmi efektívne kombinovať s rôznymi vykurovacími zariadeniami ako sú tepelné čerpadlá, či kondenzačné plynové kotly.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlá

Pokročilá technológia tepelných čerpadiel umožňuje využívať obnoviteľné zdroje a premieňať nevyčerpateľné a bezplatné teplo z okolitého prostredia na teplo pre váš dom. Zistite, ako tepelné čerpadlá fungujú a čo by ste mali zvážiť pri ich inštalácii.

Tepelné čerpadlo

Kondenzačný plynový kotol

Energetická účinnosť plynového kondenzačného kotla nie je nikdy taká vysoká ako pri pripojení k systému podlahového vykurovania. Nízka výstupná teplota, ktorá je potrebná v systéme podlahového vykurovania optimalizuje kondenzačný účinok, čím sa zvyšuje účinnosť vykurovania až na 109 %.