It's time for an update

You've been using your good friend IE for quite some time now. It has been a reliable companion for probably the last 20 years.

Unfortunately, due to technology constantly evolving, we would like to kindly ask you to update your browser to one of your liking from the ones listed below. This will ensure that you're going to have good time on our site. Actually, any site really.

Farewell, Internet Explorer.

Ako správne nastaviť izbový termostat vykurovania.

Obývacia izba s radiátorom

Prečo je správne nastavenie termostatu také dôležité. Venujte energiu nastaveniu termostatu - a ušetrite energiu inde.

Termostat vykurovania vám pomáha udržiavať rovnováhu medzi teplom a úsporou energie - kľúčové je však jeho správne nastavenie. Bez ohľadu na to, aký máte vykurovací systém, jeho mozgom je termostat. Úlohou termostatu je udržiavať váš domov v príjemnom teple - podľa toho, ako a kedy to potrebujete. Na tento účel termostat presne reguluje nastavenú teplotu v každej miestnosti.

Správne nastavenie termostatu znamená mať predstvu,akú chcete mať teplotu v rôznych miestnostiach v rôznych časových úsekoch dňa. Nesprávne nastavený termostat, ktorý nezohľadňuje vaše požiadavky, môže viesť k prekurovaniu miestností a plytvaniu energiou, alebo k chladným miestnostiam a dokonca k plesniam.

Ako to funguje? Začnime od základov: Ako presne funguje termostat?

Muž zapne radiátor

Jednoduchý manuálny termostat sa skladá z týchto základných komponentov: termostatickej hlavice a termostatického ventilu.

Termostatická hlavica je viditeľná časť termostatu - časť, ktorou otáčate a regulujete tak teplo radiátora. Zvyčajne sú na nej vyznačené čísla 1 až 5. Keď otočíte termostatickou hlavicou, spôsobí to otvorenie alebo zatvorenie ventilu - tzv. termostatického ventilu.

Tento termostatický ventil reguluje, koľko vykurovacej vody môže prúdiť do radiátora. Otočte hlavicu doľava, do radiátora sa dostane horúca voda a radiátor sa zohreje. Teplo sála z jeho veľkej plochy do miestnosti.

Vysvetlenie hlavice termostatu - čo znamenajú čísla.

Možno si myslíte, že používanie termostatickej hlavice je celkom intuitívne - ale stojí za to pochopiť, čo presne čísla znamenajú. Je dôležité si uvedomiť, že termostat otočený na hodnotu 5 nespôsobí, že sa miestnosť vyhreje rýchlejšie! Čísla na hlavici termostatu skôr zodpovedajú teplote v miestnosti:

 • 1 à 12 °C
 • 2 à 16 °C
 • 3 à 20 °C
 • 4 à 24 °C
 • 5 à 28 °C

Termostatická hlavica by sa mala najprv nastaviť na požadovanú teplotu v miestnosti. Hoci sa tieto hodnoty môžu mierne líšiť, slúžia aspoň orientačne.

Stručný pohľad na termostatické radiátorové ventily.

Radiátor v kúpeľni

Každý radiátor vo vašej domácnosti je vybavený termostatickými ventilmi. Tie umožňujú manuálne ovládanie tepelného výkonu jednotlivých radiátorov.

Termostatický ventil obsahuje tzv. prevodový kolík. Ten je pohyblivý a zabezpečuje otváranie a zatváranie ventilu radiátora. Nachádza sa medzi radiátorom a termostatom, odkiaľ ovláda vstupný objemový prietok vykurovacej vody. Keď chcete teplo, otočíte termostatickú hlavicu smerom nahor. Tým sa zmení poloha prevodového kolíka. Ten sa posunie dozadu, čím umožní prúdenie teplej vykurovacej vody do radiátora.

V hlavici termostatu sa nachádza expanzná hmota, ktorá v závislosti od nastavenej teploty buď tlačí prenosový kolík do ventilu radiátora, alebo umožňuje jeho návrat. Stojí za zmienku, že toto nastavenie radiátora nemá vplyv na skutočný tepelný výkon samotného kotla.

Výhody termostatu Informovanosť, ktorá je prínosom pre vás i vašu peňaženku.

Pár sedí na pohovke a číta

Ak znížite teplotu všetkých radiátorov v dome len o jeden stupeň, môže to znamenať úsporu energie až o 6%. Uvedomenie si týchto údajov sa teda môže prejaviť v skutočnej úspore energie. Mimochodom, ak je miestnosť vykurovaná viacerými radiátormi, všetky by mali byť nastavené na rovnakú úroveň.

S modernými termostatmi máte nad nastavením tepla ešte väčšiu kontrolu, pretože dokážu riadiť nastavenie termostatu nezávisle. Miestnosť sa preto vyhrieva len vtedy, keď sa skutočne používa. To umožňuje väčšiu kontrolu teploty v miestnosti - a v dôsledku toho aj väčšie úspory energie.

Rôzne miestnosti samozrejme vyžadujú rôzne teploty. V kúpeľni by malo byť teplejšie, v spálni chladnejšie. A v obývacej izbe, kde sa odpočíva, by malo byť príjemne teplo a pohodlie.

Nastavte si teplotu, ktorú potrebujete.

Muž sledujúci na smartfóne

Namiesto manuálneho nastavovania jednotlivých termostatických hlavíc môžete jednoducho použiť programovateľný termostat, ktorý vyhovie vášmu správaniu pri vykurovaní. Chcete si nastaviť vlastné časové intervaly vykurovania? Možno chcete, aby sa vykurovanie stlmilo, keď je rodina v práci alebo v škole? S programovateľnými termostatmi sa dom vykuruje len vtedy, keď je to nutné. To prináša nemalé úspory energie.

Programovateľné termostaty majú aj ďalšie možnosti úspory energie. Vďaka elektronickému meraniu teploty sú programovateľné termostaty veľmi presné, pokiaľ ide o dosiahnutie požadovanej teploty v miestnosti. Táto zvýšená presnosť vedie k väčším úsporám energie.

Pri niektorých modeloch možno požadovanú teplotu nastaviť prostredníctvom aplikácie - môžete tak vykurovanie ovládať rovno z pohovky. A ušetríte aj časť svojej vlastnej energie.

Programovateľné termostaty majú tri hlavné výhody:

 • Úspora energie
  Prostredníctvom naprogramovaných časových intervalov ohrevu a regulácie teploty.
 • Pohodlie a jednoduché ovládanie
  Nie je potrebné vykonávať ručné nastavenia.
 • Vzdialený prístup
  Prostredníctvom aplikácie.

Objavte kompletný sortiment inteligentných regulátorov vykurovania a termostatov Vaillant.

Nájdite správny termostat Termostat vie viac, ako sa na prvý pohľad zdá.

V súčasnosti je väčšina domov a bytov vybavená termostatmi na reguláciu teploty v miestnosti. Sú takou súčasťou, že sa nad nimi nikto nezamýšľa. Tak veľmi ich považujeme za samozrejmosť. A predsa, hoci si to väčšina ľudí neuvedomuje, údajne jednoduché zariadenie, ako je termostat, môže byť obsluhované nesprávne. Tu nájdete niekoľko dôležitých rád pre inštaláciu termostatov vykurovania.

Správne umiestnenie je veľmi dôležité. Teplotný snímač termostatu vykurovania musí byť schopný merať teplotu vzduchu v miestnosti čo najpresnejšie. Nevhodná poloha (napríklad nad radiátorom alebo príliš blízko neho alebo za závesom) môže obmedziť schopnosť termostatu presne merať teplotu a viesť k skresleným údajom.

Ak je termostat vo výklenku, priamo za nábytkom alebo zakrytý závesom, môže to viesť k nahromadeniu tepla. V dôsledku toho snímač zaznamená vyššiu teplotu, ako je skutočná teplota v miestnosti, a termostat sa vypne príliš skoro.

Čas na múdre rozhodnutie.

Je pravda, že jednoduchý manuálny termostat vykurovania je lacný a plní svoj účel. Často sa však malá investícia vyplatí. Existuje vynikajúci dôvod, prečo si vybrať jeden z inteligentných termostatov Vaillant. Tieto digitálne riešenia umožňujú naplno využiť potenciál úspor vďaka presnej regulácii. Preto sa v spoločnosti Vaillant spoliehame výlučne na digitálne termostaty - možno by ste mali aj vy.

Ako teda funguje izbový termostat Vaillant?

Najskôr si zvolíte požadovanú teplotu - tá je nastavená ako požadovaná hodnota a kontrolovaná termostatom. Ak sa skutočná hodnota líši od zvolenej teploty, termostat reaguje prostredníctvom akčného člena a upravuje prívod vykurovacej vody, kým sa opäť nedosiahne požadovaná hodnota.