It's time for an update

You've been using your good friend IE for quite some time now. It has been a reliable companion for probably the last 20 years.

Unfortunately, due to technology constantly evolving, we would like to kindly ask you to update your browser to one of your liking from the ones listed below. This will ensure that you're going to have good time on our site. Actually, any site really.

Farewell, Internet Explorer.

Čo to je výstupná teplota

Deti hrajúce sa na podlahe

Prečo je dôležitá výstupná teplota Užitočný a jednoduchý prehľad pre majiteľov domov.

Po spustení vykurovacieho systému je možno lákavé nechať ho pracovať nepretržite. Vy však môžete zabezpečiť, aby bol váš domov útulný a príjemný a aby sa váš vykurovací systém správal energeticky čo najefektívnejšie. Tu prichádza na rad takzvaná výstupná teplota vykurovania. Tá zohráva veľkú úlohu pri určovaní toho, či je dom alebo byt optimálne vykurovaný. Priblížime vám niekoľko základných informácií.

Ženy sediace na pohovke so smartfónom

Čo je teda výstupná teplota?

Ide o teplotu vody (alebo iného média, ktoré prenáša teplo), ktorá prúdi potrubím vykurovacieho systému smerom k radiátorom alebo podlahovému vykurovaniu. Táto voda sa pred tým, ako sa privedie do vykurovacieho okruhu, vo výmenníku tepla zohreje na určitú teplotu - známu ako výstupná teplota. Správne nastavenie zabezpečuje nielen dosiahnutie požadovanej izbovej teploty vo vašom dome, ale umožňuje aj plne využiť potenciál úspor energií vášho systému.

Stručne povedané, čím vyššia je výstupná teplota, tým viac energie sa spotrebuje a tým vyššie sú náklady na energie. Ale samozrejme, veci nikdy nie sú tak jednoduché. Svoju úlohu zohráva viacero faktorov vrátane typu vykurovacieho systému, vykurovanej plochy, zateplenia domu, a samozrejme vonkajšej teploty.

Optimálna konfigurácia Dosiahnutie ideálneho výkonu.

Optimálna výstupná teplota závisí od viacerých faktorov.

- Nedostatočne zateplené domy umožňujú únik tepla, čo si vyžaduje vyššiu výstupnú teplotu vykurovania.

- Ak má váš dom okná s dvojsklom príp. trojsklom a dobrú izoláciu, uniká menej tepla a je potrebná nižšia výstupná teplota.

- Typ a veľkosť vykurovacej plochy. Radiátory potrebujú vyššiu výstupnú teplotu. Na druhej strane podlahové vykurovanie možno prevádzkovať s výrazne nižšou výstupnou teplotou.

- Rôzne technológie vykurovania pracujú s rôznymi výstupnými teplotami: napríklad moderné tepelné čerpadlo Vaillant potrebuje nižšie výstupné teploty.

- Vaše individuálne potreby: Ak chcete vo svojom dome udržiavať vyššiu teplotu, tým vyššia musí byť výstupná teplota vykurovania, alebo o to dlhšie sa predlžuje doba ohrevu vykurovacej vody - a tým vyššia bude spotreba energie. Už len zvýšenie - alebo zníženie - teploty o jeden stupeň znamená citeľný rozdiel vo vašich účtoch za energiu.

Ako ušetriť energiu pomocou vykurovacej krivky

Optimálna výstupná teplota nie je konštantná hodnota. Vo vašom dome sa môže výrazne líšiť v závislosti od ročného obdobia. Najmä ak je váš dom starší a nedostatočne zateplený, môžete očakávať kolísanie výstupnej teploty. Dôvod je zrejmý: v zime nízka vonkajšia teplota urýchľuje tepelné straty, čo si vyžaduje vyššiu teplotu vykurovacej vody, aby sa dom dostatočne vykúril. V teplejších mesiacoch nastáva opačná situácia, čo má za následok nižšiu výstupnú teplotu. Tento vzťah sa vyjadruje pomocou tzv. vykurovacej krivky. Vykurovacia krivka poskytuje presný obraz o vzájomnom pôsobení medzi výstupnou teplotou vykurovania a vonkajšou teplotou - oveľa presnejší, ako keď sa použije ako smerodajná vnútorná teplota. Táto krivka je hodnotným orientačným pomocníkom pri zvyšovaní účinnosti vášho vykurovacieho systému Vaillant počas celého roka.

Na osi x je znázornená vykurovacia krivka s vonkajšou teplotou a na osi y je znázornená výstupná teplota vykurovania. Čím je sklon krivky strmší, tým vyššia musí byť výstupná teplota vo vzťahu k vonkajšej teplote.

Keďže na správne určenie vykurovacej krivky majú vplyv rôzne faktory - druh vykurovacieho systému vo vašom dome, jeho zateplenie, ako aj veľkosť vykurovacej plochy - toto nastavenie by mal vykonať odborník. V spoločnosti Vaillant vám odporúčame požiadať svojho servisného technika o vykonanie potrebných výpočtov a úprav.

Optimálne nastavenie systému je otázkou rovnováhy.

Pred nastavením a doladením vykurovacej krivky je potrebný dôležitý krok: hydraulické vyváženie. Nenechajte sa odradiť názvom - cieľom hydraulického vyváženia je odstrániť neefektívne procesy vo vykurovacom systéme. Možno ste si všimli, že vaše radiátory vydávajú zvláštne zvuky - syčia alebo šumia - alebo nemajú všetky rovnakú teplotu. V jednej miestnosti môže byť príjemne a útulne, ale vo vedľajšej miestnosti môže byť celkom chladno, napriek tomu, že radiátory sú zapnuté alebo je spustené podlahové kúrenie. Výsledkom môže byť vyššia spotreba tepla a elektrickej energie.

Zjednodušene povedané, vykurovací systém zásobuje rôzne radiátory a/alebo podlahové vykurovanie, z ktorých väčšina má v okruhu rôzne odpory a všetky potrebujú rôzne množstvo vody. Systém musí byť vyvážený, aby dodával presne to správne množstvo vody na prevádzku.

Tu prichádza na rad hydraulické vyvažovanie a odborník. Odborník zabezpečí, aby každá vykurovacia plocha dostala potrebné množstvo vody, a podľa toho upraví tlak vody. Údaje zistené počas hydraulického vyvažovania pomáhajú servisnému technikovi určiť správnu výstupnú teplotu - a vyťažiť z vášho vykurovacieho systému Vaillant maximum.

systém tepelného čerpadla

Aká výstupná teplota je ideálna pre tepelné čerpadlá?

Nízka výstupná teplota a tepelné čerpadlá - to sa k sebe dokonale hodí. Pretože najmä tepelné čerpadlá profitujú z nižšej teploty vykurovacej vody, pretože sa zlepšuje pomer využitia energie z prostredia voči elektrickej energii. Aby ste si mohli užívať optimálny komfort vykurovania aj pri nižšej výstupnej teplote, potrebujete radiátory s väčšou plochou. Preto sú obzvlášť vhodné systémy podlahového vykurovania.

Zistite viac o modernizácii pomocou tepelného čerpadla.

Často kladené otázky týkajúce sa teploty vykurovacej vody Často kladené otázky

 • 1. Prečo je správne nastavenie výstupnej teploty také dôležité?

  Správne nastavená výstupná teplota udržiava váš domov útulný a teplý a znižuje náklady na vykurovanie. Ak nastavíte príliš nízku teplotu, zistíte, že vo vašom dome je príliš chladno na to, aby ste sa cítili pohodlne, a ak príliš vysokú, výsledok sa prejaví na vašich účtoch za energie.

 • 2. Ako súvisí výstupná teplota vykurovania s vonkajšou teplotou?

  Najmä v starších a nezateplených domoch vedú nižšie vonkajšie teploty k rýchlejším tepelným stratám. To sa musí kompenzovať vyššou teplotou vykurovacej vody a teda vyššou výstupnou teplotou. Pri vyšších vonkajších teplotách sa môže výstupná teplota znížiť.

 • 3. Môžem si výstupnú teplotu vykurovania nastaviť sám?

  Tu by ste sa mali spoľahnúť na odborníka. Pri všetkých vykurovacích systémoch Vaillant odporúčame požiadať servisného technika o určenie optimálnej výstupnej teploty vykurovania. Nastavenie vykurovacieho systému je síce možné upraviť aj svojpomocne, ale je zložité ho správne nastaviť.

 • 4. Ako súvisí výstupná teplota a hydraulické vyváženie?

  Hydraulické vyvažovanie zabezpečuje, aby každá vykurovacia plocha dostala potrebné množstvo vody, a podľa toho upravuje tlak vody. Radiátory sa ohrievajú rovnomerne a spotreba energie je minimálna. Údaje zistené počas hydraulického vyvažovania pomáhajú servisnému technikovi určiť správnu výstupnú teplotu.

 • 5. Aký význam má vykurovacia krivka?

  Vykurovacia krivka poskytuje presný obraz o vzájomnom pôsobení výstupnej teploty vykurovania a vonkajšej teploty. Jej správne nastavenie kvalifikovaným technikom zvyšuje energetickú a nákladovú efektívnosť vášho vykurovacieho systému Vaillant počas celého roka.

 • 6. Čo ešte môžem urobiť pre zvýšenie účinnosti svojho vykurovacieho systému?

  Krátko po uvedení vykurovacieho systému do prevádzky, alebo pri dopúšťaní vykurovacej vody, sa môžu v radiátoroch hromadiť vzduchové bubliny, ktoré bránia cirkulácii vykurovacej vody. Ak začnú radiátory vydávať žblnkotavé zvuky alebo sa zohrievajú nerovnomerne, viete, že je čas ich odvzdušniť. Zistite ako >