It's time for an update

You've been using your good friend IE for quite some time now. It has been a reliable companion for probably the last 20 years.

Unfortunately, due to technology constantly evolving, we would like to kindly ask you to update your browser to one of your liking from the ones listed below. This will ensure that you're going to have good time on our site. Actually, any site really.

Farewell, Internet Explorer.

Váš nový dom: dokonale naplánovaný

technik na návšteve novostavby

Tu sa dozviete:

  • Dôležitosť výberu vykurovania
  • Výhody moderného vykurovania
  • Vykurovacie prvky v novostavbách
  • Plánovanie novostavby a vykurovania

Nové domy Vykurovanie prispôsobené vášmu novému domu.

Stavba domu je veľmi individuálna, a preto aj veľmi náročná záležitosť. Väčšina majiteľov má len malé alebo dokonca žiadne predchádzajúce znalosti v tejto oblasti, veď ide zvyčajne o projekt, ktorý sa realizuje raz za život. Spoľahlivým postojom je vnímať svoju novostavbu ako ucelený systém - pričom kľúčovým prvkom je riešenie vykurovania, ktoré je zamerané na budúcnosť. Na tejto stránke nájdete užitočné informácie, ktoré vám pomôžu úspešne naplánovať váš nový dom už od začiatku.

Osobná voľba Váš nový domov. Vaše nové vykurovanie.

Vykurovanie ovplyvňuje všetky oblasti vášho domu, mali by ste ho starostlivo vyberať podľa stavebných podmienok, ako aj podľa svojich finančných a osobných požiadaviek.

  • Dávate prednosť nižším počiatočným výdavkom alebo nižším prevádzkovým nákladom a udržateľnosti?
  • Aké sú výhody a nevýhody rôznych technológií a ich kombinácie?
  • Ktoré riešenie je najlepšie, v prípade ak sa menia právne predpisy, ceny energií a ich dodávky?
  • Ako je to s dodatočnou výrobou elektrickej energie pomocou fotovoltiky?
  • A ako určité podmienky domov obmedzujú možnosti výberu alebo uprednostňujú určité riešenia?

Inovatívne technológie vykurovania sú z hľadiska komfortu, flexibility, budúcnosti a účinnosti bezkonkurenčné, avšak s vyššími počiatočnými nákladmi. Na druhej strane plynová kondenzačná technológia je spočiatku nákladovo efektívnejšia a neskôr ju možno modernizovať aj s využitím obnoviteľných zdrojov energie.

Zvažujete aj rekonštrukciu staršieho domu s modernizáciou vykurovacieho systému?

Právne predpisy Tepelné čerpadlá: Perfektne sa hodia do novostavieb.

Legislatíva nariaďuje, že rodinný dom, ktorý získa stavebné povolenie od 1. januára 2021, musí byť postavený ako budova s takmer nulovou potrebou energie. Má spĺňať podmienky pre zaradenie do energetickej triedy A0, jeho potreba primárnej energie nesmie prekročiť 54 kWh/m2 za rok.

Pri domoch A0 je najdôležitejšie zvoliť si správny spôsob vykurovania a tiež prípravy teplej vody. Odporúča sa, aby po novom takmer celú potrebu energie na prevádzku domu pokryla energia z obnoviteľných zdrojov.

Tepelné čerpadlá sú v tomto smere novým štandardom, pretože využívajú bezplatné teplo z prostredia, zo vzduchu, zeme alebo podzemnej vody. Táto technológia však nie je úľavou len pre životné prostredie, ale aj pre vás. Vstupná investícia do vykurovania síce bude vyššia, následne však môžete očakávať nižšie prevádzkové náklady

To, či je pre vašu novostavbu najvhodnejšie tepelné čerpadlo vzduch/voda, zem/voda alebo voda/voda, závisí okrem iného od pozemku, na ktorom staviate. Na našej stránke venovanej tepelným čerpadlám sa dozviete, čo ešte ovplyvňuje váš výber a ako tieto technológie fungujú.

Technológia tepelných čerpadiel

Výhody tepelného čerpadla Vaše výhody s technológiou tepelného čerpadla.

  • Vykurovanie s ohľadom na planétu

    Vykurovanie tepelným čerpadlom je čisté vykurovanie, pri ktorom nevznikajú emisie CO2. Elektrická energia sa používa iba na prevádzku tepelného čerpadla. Ako zdroj energie pre vykurovanie slúži teplo uložené v okolitom prostredí, ktoré je obnoviteľné, nevyčerpateľné a bezplatné.
  • Tichá prevádzka

    Vďaka systému SoundSafe patria naše tepelné čerpadlá medzi najtichšie modely na trhu, ich prevádzkový hluk je minimálny. Preto ich možno inštalovať aj v husto zastavaných obytných oblastiach.
  • Okrem vykurovania aj chladenie

    Tepelné čerpadlo dokáže zabezpečiť vo vašom dome plnohodnotné vykurovanie a prípravu teplej vody. Ak je váš vykurovací systém vhodne navrhnutý, dokáže v lete cyklus otočiť a odvádzať teplo z interiéru von. Váš dom dokáže ochladiť až o 3°C.
  • Možnosť dotácií

    Ekologické riešenia vykurovania sú podporené aj štátnymi dotáciami z národného projektu Zelená domácnostiam.

Čo všetko treba zvážiť Efektívne plánujte výstavbu.

Pozemok, pôdorys a zateplenie domu - tieto tri faktory naznačujú, čo treba zvážiť už v prvých krokoch plánovania vášho nového domu. Vždy treba dať do súvislosti všetky okolnosti, pretože sa ovplyvňujú navzájom a ovplyvňujú aj ideálny výber vášho vykurovacieho systému. Preto je pre správne rozhodovanie nevyhnutné vnímať váš nový dom ako ucelený systém.

  • Pozemok
    Pri novostavbe umiestnenej na kopci alebo svahu môže byť nevyhnutné podpivničenie. V ňom môžete celý vykurovací systém a ďalšie domáce spotrebiče uložiť mimo dohľadu. Ponúka tiež priestor na zriadenie ďalšej kancelárie alebo hobby miestnosti, ak je tu k dispozícii dostatočné svetlo. V rovinatom teréne zvyčajne postačí ako základ len jednoduchá a tiež lacnejšia základová doska. Rovný terén umožňuje napr. väčšiu garáž, v ktorej môžete umiestniť vykurovací systém.
  • Pôdorys
    Ak sa zaobídete bez suterénu, znamená to pridať do pôdorysu technickú miestnosť s rozmermi, ktoré zodpovedajú veľkosti vášho vykurovacieho systému a domácich spotrebičov.
  • Zateplenie domu
    Čím menej tepla sa stráca cez základy, steny, okná alebo strechu, tým je novostavba energeticky účinnejšia. Minimálne požiadavky sú stanovené zákonom a zahŕňajú podiel obnoviteľných zdrojov na zabezpečenie energie v dome. Opatrenia na zvýšenie energetickej účinnosti síce spočiatku zvyšujú náklady na stavbu, ale čím viac sa ich realizuje, tým viac sa oplatia v podobe úspor v prevádzkových nákladoch.

Odporúčame obrátiť sa na odborníkov.

Výhody plynového kotla Výhody pri použití kondenzačnej technológie plynových kotlov

Ak sa pri výbere vykurovacieho systému riadite najmä obstarávacími nákladmi, vhodnou voľbou môžu byť plynové kondenzačné kotly - za predpokladu, že vaša novostavba má plynovú prípojku. Tieto kompaktné zariadenia sú osvedčené už desaťročia, hodia sa takmer všade a ponúkajú niekoľko výhod:

  • Veľmi priestorovo úsporné

    Plynové kotly sú malé a účinné vykurovacie zariadenia.
  • Jedno zariadenie na všetko

    Jeden malý závesný plynový kotol môže mať v sebe zabudovaný zásobník teplej vody a dokáže zabezpečiť účinné vykurovanie a veľmi vysoký komfort v príprave teplej vody.
  • Nižšie investície

    Nákup plynového kondenzačného kotla vyžaduje nižšie obstarávacie náklady.
  • Rozsiahla plynová sieť

    Slovensko je jednou z najviac plynofikovaných krajín v EU. V plynofikovaných obciach žije viac ako 94 % všetkých obyvateľov Slovenska.
  • Osvedčená technológia

    Plynové kotly sú osvedčené už desaťročia a hodia sa takmer do každej nehnuteľnosti. Pri splnení všetkých predpisov sú bezpečné na používanie a zabezpečujú maximálne pohodlie, vrátane možnosti ovládania vykurovania cez aplikáciu.
  • Kotly pripravené na vodík

    Nové kotly Vaillant sú pripravené na spaľovanie plynu s prímesou až do 20 % vodíka.

Výhody kondenzačnej technológie Vaillant Moderné vykurovanie v novostavbách

Od výhodných nákupných cien a efektívnej prevádzky až po menší vplyv na životné prostredie a menšie nároky na priestor vo vašej domácnosti. Vykurovanie s využitím plynovej kondenzačnej technológie Vaillant má celý rad výhod.

  • Nižšie náklady na vykurovanie

    Nastavte si vašu želanú teplotu a pomocou moderných funkcií minimalizujete spotrebu energie
  • Vykurovanie pod kontrolou

    Ovládajte svoje vykurovanie kdekoľvek a kedykoľvek pomocou aplikácie vo vašom smartfóne.
  • Spoľahnite sa na kvalitu

    Zárukou spoľahlivosti a dlhej životnosti našich výrobkov je nemecká kvalita.
  • Široká sieť partnerov

    Vďaka našej širokej sieti obchodných, servisných a montážnych partnerov Vaillant nás máte na dosah aj vo vašom regióne.
Rozhovor troch ľudí

Zameraný na ekologické vykurovanie.

Staršie technológie vykurovania vyžadujú oveľa viac energie ako moderné riešenia. Tepelné čerpadlo je skvelým začiatkom prechodu na ekologické vykurovanie, pretože výrazne znižuje emisie oxidu uhličitého. Tepelné čerpadlo či už ako samostatné vykurovacie zariadenie alebo ako doplnok k plynovému kotlu, je možné rozšíriť aj o fotovoltiku a prípadne solárny ohrev vody a tým znížiť emisie ešte viac.

Ďalšou výhodou pridania obnoviteľných zdrojov energie do vášho vykurovacieho systému je výrazné zníženie nákladov na vykurovanie. Týmto spôsobom bojujete proti rastúcim cenám energií a z dlhodobého hľadiska zvyšujete hodnotu nehnuteľnosti.

Rozhovor dvoch mužov

Vaše nové vykurovanie: komfort so systémom.

Moderné vykurovanie prináša do vášho domu účinné a príjemné teplo, ale ako komplexný systém môže poskytnúť oveľa viac výhod: Vďaka rozšíreniam systému, ako je fotovoltika a vetranie, poskytuje dodatočné pohodlie a efektivitu.

  • Využívanie slnečnej energie
    Využívajte slnečnú energiu pomocou fotovoltiky na výrobu elektriny a solárneho systému na prípravu teplej vody.
  • Zlepšenie kvality vzduchu
    Vetrajte svoj dom pomocou rekuperačných jednotiek, aby ste zabezpečili dokonalú vnútornú klímu, vlhkosť a teplotu.
  • Vychutnajte si viac pohodlia
    Ovládajte svoj systém prostredníctvom inteligentného regulátora prostredníctvom aplikácie vo vašom smartfóne.
  • Zvýšte účinnosť vykurovania
    Zabezpečujte teplo a teplú vodu efektívne pomocou hybridného systému - spojením tepelného čerpadla a plynovej kondenzačnej technológie.

Vykurovací výkon Aký vykurovací výkon je potrebný.

Pri vykurovacom systéme je najdôležitejšie, aby poskytoval dostatok tepla pre veľkosť vašej novostavby a počet obyvateľov. Menovitý tepelný výkon opisuje maximálny dosiahnuteľný výkon vykurovacieho systému v nepretržitej prevádzke - a môžete ho vypočítať pomocou tohto vzorca:

kW vykurovacieho výkonu (počet m2 x 50 W/m2 : 1 000)

+ kW výkonu teplej vody (približne 30 % uvedenej hodnoty)

= kW menovitý tepelný výkon

Napríklad pre nízkoenergetický dom s obytnou plochou 130 m2 je podľa tohto vzorca výsledok 8,5 až 9 kW menovitého tepelného výkonu. Ideálne je plánovať s o niečo vyššou hodnotou, ako je vaša maximálna potreba, aby ste si zabezpečili pohodlie aj pri občasnej zvýšenej spotrebe. Naši montážni a servisní partneri s vami radi určia vašu maximálnu energetickú potrebu a ideálny zdroj - samozrejme, aj s ohľadom na daný priestor pre vykurovací systém vo vašej novostavbe.

Preferencie pre novostavby Čo ešte treba zvážiť.

Pri výbere vykurovacieho systému môžu byť dôležité aj také aspekty, ako je udržateľnosť, obstarávacie a prevádzkové náklady a doplnkové funkcie, napríklad chladenie.

Ak chcete získať prvú predstavu o ideálnom riešení, stačí kliknúť na ikony nižšie a nájsť vhodné možnosti podľa vašich požiadaviek.

  • Udržateľnosť
  • Nízka počiatočná investícia
  • Nízke prevádzkové náklady
  • Funkcia chladenia

Ekologické predpisy Povinnosti týkajúce sa novostavby.

Zníženie ekologického vplyvu vykurovania, chladenia a prípravy teplej vody má zásadný význam pre ochranu klímy. Preto musia novopostavené domy spĺňať legislatívne požiadavky na energetickú účinnosť. Všetky dnešné novostavby už musia mať energetický certifikát so začlenením do triedy A0.

Energetická hospodárnosť budovy sa určuje výpočtom alebo výpočtom s použitím nameranej spotreby energie a vyjadruje sa v číselných ukazovateľoch potreby energie v budove a primárnej energie. Primárnou energiou je energia z obnoviteľných a neobnoviteľných zdrojov, ktorá neprešla procesom konverzie ani transformácie. (555/2005 Z.z. čl.1. §3 ods. 2)

Výpočet zohľadňuje (555/2005 Z.z. čl.1. §3 ods. 3):

  • charakteristiky stavebnej konštrukcie budovy, najmä tepelnotechnické vlastnosti obvodového a strešného plášťa a otvorových konštrukcií a tepelné straty spôsobené stavebnou konštrukciou a spôsobom jej užívania,
  • polohu a orientáciu budovy a vplyv vonkajších klimatických podmienok na vnútorné prostredie, najmä vplyv teploty vzduchu, vetra a slnečného žiarenia,
  • vnútorné prostredie vrátane projektovaných požiadaviek na vnútorné prostredie,
  • energetické vybavenie, najmä druh, typ a výkon vykurovacieho systému a systém zásobovania teplou vodou a ich tepelnoizolačné charakteristiky a účinnosť,
  • prirodzené vetranie, najmä vplyv tepelných strát na vnútorné prostredie,
  • zabudované osvetľovacie zariadenie, najmä jeho druh, typ, vek a fyzický stav, svetelný výkon a energetický príkon,
  • miestne pomery, najmä vplyv susedných budov,
  • pasívny solárny systém a solárna ochrana, najmä tepelný zisk pre vnútorné prostredie,
  • klimatizačný systém, najmä jeho druh, typ, výkon, vek a fyzický stav,
  • fyzický stav budovy,
  • ostatné faktory, ktoré ovplyvňujú spotrebu energie v budove, najmä vplyv tepelných ziskov.

Výpočet s faktorom primárnej energie
Obvyklá metóda hodnotenia je založená na spotrebe primárnej energie. Tento prístup zohľadňuje ekologické vplyvy získavania, distribúcie a spotreby energie s cieľom určiť jej individuálny faktor primárnej energie. V prípade drevných peliet je tento faktor pomerne nízky, plyn sa umiestňuje na strednej úrovni a elektrina dosahuje horšie výsledky - faktor diaľkového vykurovania závisí od lokality. Každý faktor sa potom vynásobí skutočným množstvom spotrebovanej energie, čím sa určí energetická účinnosť budovy.

Aby pri výpočte budova dosiahla požadované hodnoty pre certifikát A0, musí zdroj energie vašej novostavby zahŕňať určitý podiel obnoviteľných zdrojov energie a izolácia musí spĺňať prísnejšie požiadavky.