Všetky tepelné čerpadlá zbierajú energiu z okolia a premieňajú ju na teplo. Tepelné čerpadlá zem-voda využívajú hornú vrstvu pôdy, v ktorej sa ukladá geotermálna energia zo slnečného žiarenia a dažďovej vody. Relatívne stabilné teploty pôdy vytvárajú ideálne prevádzkové podmienky pre tepelné čerpadlá typu zem-voda. Vďaka tomu poskytujú väčší každodenný komfort a menšiu závislosť od fosílnych zdrojov a verejných energetických sietí, pričom umožňujú výrazné úspory prevádzkových nákladov a emisií.
Všetko o našich tepelných čerpadlách zem-voda.
Varianty tepelných čerpadiel zem-voda Na výber sú dva typy.
Tepelné čerpadlá zem-voda sa líšia spôsobom získavania energie zo zeme: buď prostredníctvom povrchových kolektorov (blízko povrchu), alebo geotermálnych sond (hlbšie v zemi). Obidva spôsoby majú určité požiadavky na zabezpečenie optimálneho výkonu:
-
Použitie povrchových kolektorov vyžaduje dvakrát väčšiu plochu pre kolektory, ako je veľkosť vykurovanej plochy. Výkopy musia byť hlboké približne 1,50 m a musí byť dodržaná minimálna vzdialenosť medzi kolektormi, vodovodným potrubím, kanálmi a budovami. Plocha kolektora musí byť nespevnená a nezastavaná, aby sa zabezpečilo dostatočné vsakovanie dažďovej vody. Môžu sa tu pokojne vysadiť kríky alebo kroviny.
-
Geotermálne sondy
Geotermálne sondy sa hodia aj na menšiu plochu pozemku, pretože si vyžadujú len otvor s priemerom približne 15 cm a hĺbkou od 80 m (ideálne, ak sú hlbšie ako 100 m). V tejto vrstve pôdy ponúka konštantná teplota 10 °C dostatok tepelnej energie na pokrytie vašich požiadaviek na vykurovanie a prípravu teplej vody. Ak by bolo potrebné viac, kanál sondy sa môže vyvŕtať hlbšie alebo sa môže pridať druhá sonda (pre vykurovací výkon vyšší ako 8 až 10 kW).
Princíp fungovania tepelného čerpadla zem-voda Ako fungujú tepelné čerpadlá zem-voda?
Tepelné čerpadlo zem-voda je pripojené k sústave potrubí so zmesou veľmi studenej vody a nemrznúcej kvapaliny tzv. prenosnej kvapaliny. Táto kvapalina sa prepravuje potrubím do zeme a späť do tepelného čerpadla. Pri absolvovaní tohto cyklu tepelná energia v zemi zohrieva prenosnú kvapalinu, až kým jej nízky bod varu nespôsobí jej odparenie.
Vzniknutá para sa v tepelnom čerpadle stlačí a ešte viac sa tým zohreje. Nakoniec výmenník tepla odovzdá toto teplo vykurovaciemu systému, ktorý ho potom odovzdá vašej domácnosti.
V lete funguje proces vykurovania aj opačne: Jednoducho udržujte chladnú klímu v interiéri tým, že zmeníte funkciu výmenníka tepla na chladenie pomocou tepelného čerpadla. Teplo z interiéru vášho domu sa môže odvádzať cez vykurovací okruh do zeme, a tak ochladzovať váš dom.
Overenie vhodnosti Správna voľba pre váš domov?
V prípade nehnuteľností s veľkými záhradami ponúkajú tepelné čerpadlá zem-voda množstvo výhod. Ak chcete zistiť, či ich môžete využívať aj vy, pozrite, či váš dom spĺňa tieto požadované hlavné charakteristiky:
-
Dostatočná plocha pozemku
Na inštaláciu systému tepelného čerpadla zem-voda nepotrebujete veľkú záhradu. Vertikálny systém nevyžaduje viac priestoru, ako je potrebné na prevádzku strojov na výkopové práce vo vašej záhrade. -
Účinné zateplenie domu
Všetky tepelné čerpadlá pracujú efektívnejšie pri nižších výstupných teplotách, a preto potrebujú dostatočné rozloženie tepla v dome. A na udržanie dostatočného množstva tepla v dome je nutná dobrá izolácia domu.
Pre a proti Výhody a nevýhody technológie.
Tepelné čerpadlá typu zem-voda vo všeobecnosti ponúkajú niekoľko významných zlepšení oproti konvenčným vykurovacím systémom z hľadiska komfortu, účinnosti a udržateľnosti. Na poskytnutie komplexného pohľadu na túto technológiu je však potrebné poukázať na zvýšené úsilie pri výkopových alebo vŕtacích prácach, ako aj na dôležitosť podmienok podložia pre účinnosť tepelného čerpadla.
-
Pre: Nákladová efektívnosť
Tepelné čerpadlá zem-voda majú najnižšiu spotrebu elektrickej energie zo všetkých typov tepelných čerpadiel vďaka stabilnej teplote pôdy. Využívanie bezplatnej geotermálnej energie tak prináša úspory prevádzkových nákladov. -
Pre: Tichá prevádzka
Náš prepracovaný systém SoundSafe udržiava emisie hluku z prevádzky tepelného čerpadla na minimálnej úrovni a umožňuje tak flexibilné umiestnenie tepelného čerpadla vo vašom dome. Keďže nepracuje s vonkajšou jednotkou, nedochádza k žiadnym emisiám hluku v exteriéry vášho domu. -
Proti: Náročnosť výstavby
Čím je pôda štrkovitejšia alebo piesočnatejšia, tým menej efektívne môže tepelné čerpadlo pracovať. Preto hrajú veľkú úlohu pôdne podmienky a na inštaláciu sú potrebné zvýšené náklady na výkopové alebo vŕtacie práce.
Investície vs. finančná podpora Náklady a dotácie na tepelné čerpadlo zem-voda
Akvizičné náklady: Tepelné čerpadlo zem-voda sa pohybuje v cenových reláciách od 4000 do 12000 Eur. Ďalšie náklady vznikajú v súvislosti s povrchovými kolektormi alebo geotermálnymi sondami (v závislosti od počtu jednotiek) a inštaláciou radiátorov alebo podlahového vykurovania (v závislosti od typu radiátorov a veľkosti obytného priestoru).
Náklady na výstavbu: Hlavne náklady na výkopové a vŕtacie práce (v závislosti od množstva a typu kolektorov, pričom geotermálne sondy sú o niečo drahšie). Vyššie náklady na výstavbu by sa mohli očakávať pri modernizácii v porovnaní s novostavbami.
Prevádzkové náklady: Nízke náklady na údržbu a prevádzku vďaka nízkej spotrebe elektrickej energie.
Vláda si dobre uvedomuje potrebu trvalo udržateľného vykurovania, a preto na takéto investície poskytujú dotácie.
Zníženie emisií a nákladov na energiu z vykurovania pomocou moderného systému vykurovania v kombinácii so zateplením domu môže byť podporené z projektu Obnov dom. Viac informácií na www.obnovdom.sk
Kúpa tepelného čerpadla využívajúceho obnoviteľné zdroje môže byť podporená z národného projektu Zelená domácnostiam. Viac informácií na www.zelenadomacnostiam.sk
Často kladené otázky Bežné otázky, jasné odpovede.
-
Oplatí sa finančná náročnosť inštalácie tepelného čerpadla zem-voda?
Áno. Počiatočná investícia sa časom oplatí - z finančného aj ekologického hľadiska. Náklady na tepelné čerpadlo zem-voda sú podobné ako pri iných typoch tepelných čerpadiel, s výnimkou prípadného použitia geotermálnych sond. Napriek tomu jeho mimoriadne efektívna prevádzka s minimálnymi emisiami a prevádzkovými nákladmi poskytuje z dlhodobého hľadiska významný potenciál úspor.
-
Akú veľkú plochu pozemku potrebujem na inštaláciu tepelného čerpadla zem-voda?
To závisí od zvoleného typu kolektora, ako aj od veľkosti obytného priestoru. Nároky geotermálnych sond na vonkajší priestor sú takmer nulové, pokiaľ je na začiatku umožnená prevádzka potrebných vŕtacích strojov. V prípade povrchových kolektorov je naopak na inštaláciu potrebný podstatne väčší pozemok bez stromov alebo zastavaných plôch. Platí pravidlo dvojnásobného množstva štvorcových metrov, ktoré má tepelné čerpadlo vykurovať.
-
Zachovávajú si tepelné čerpadlá typu zem-voda svoju účinnosť aj v zimnom období?
Absolútne. Geotermálne tepelné čerpadlá sú pripravené na nepretržitý efektívny výkon aj v chladnom zimnom období: Je to možné vďaka tomu, že ani silné poklesy teploty vzduchu takmer neovplyvňujú spodné vrstvy pôdy, odkiaľ sa do vykurovacieho systému čerpá tepelná energia.
-
Aká je predpokladaná životnosť tepelného čerpadla zem-voda?
Pri našich súčasných modeloch môžete očakávať životnosť 20-25 rokov prevádzky, kým bude potrebná výmena. V minulosti bola očakávaná životnosť tepelného čerpadla typu zem-voda len približne 15 rokov.
-
Aký je rozdiel medzi povrchovou a hĺbkovou geotermálnou energiou?
Na vykurovanie vášho domu sa používa geotermálna energia z povrchu. Energiu získavajú povrchové kolektory v hĺbke približne 1,5 m pod zemou alebo geotermálne sondy v hĺbke okolo 100 m.